Play Group
PLAY GROUP ( OYUN GRUBU)
 
36 aylık çocukları kapsayan grubumuzdur. Hafta içi;
-5 yarım ve tam gün
-3 yarım ve tam gün
-2 yarım gün ve tam gün
-Saatlik bakım gibi alternatif zaman süreleri bulunmaktadır.
    25 ile 36 ay doldurmuş çocukların gurubu olan play groupta onlar için hazırlanmış güvenli bir ortam ve program sunulur. Annelerinden ayrılıp ilk kez bir başka gruba ait olabilme deneyimleri burada başlar. Gelişimin çok hızlı olduğu bu dönemde çocukların öğrenme kapasiteleri çok yüksektir, hayata ve sosyal yapıya ilişkin gözlem ve becerilerin gelişmesi için olanaklar sağlar. Dilin iletişim becerileri bu yaş grubunda hızla artar. Play grupta daha çok öz bakımla ilgili alışkanlıklar ve beceriler kazandırılır. Büyük kas gelişimini geliştirici aktiviteler ve oyunlar oynanır.
OKULA NASIL ALIŞTIRMALI: Kısa zaman aralıklarla çocuklarımız anne, baba ya da çocuğun güvendiği bir kişi ile  birlikte okulda bulunabilir. Zaman içerisinde, çocuk ve öğretmenleri arasında sevgi, saygı ve güvene dayalı bir ilişki gelişir. Bu ilişki kurulduğu anda çocuk, anne ve babasından ayrılıp okulda tek başına kalmaya hazır hale gelir. Bu dönemin gereğinden fazla uzaması halinde eğitimcilerimiz ile birlikte etkili çözüm yolları aranır.
PLAY GROUPTA TUVALET EĞİTİMİ: Çocukların bireysel gelişimleri dikkate alınarak,psikoloğumuzun gözlemleri sonucunda tuvalet eğitimine hazır çocuklarımıza ailelerimizle ortak bir yol izleyerek ve  hazırlanan  çizelgeler takip edilerek tuvalet eğitimi verilmektedir.
 
 
ETKİNLİKLER
 
Sabah jimnastiği: Sabah kahvaltısından sonra çocuklarımızla jimnastik yaparak güne başladığımız aktivitedir..
 
Anadili Çalışması: Çocukların anadilini güzel ve akıcı konuşması, kendi diline ait sesleri doğru çıkarması,      dinleme becerisi kazanması, düşünmesi ve kendini ifade edebilme açısından çok önemli bir etkinliktir.            Çocuklarımızın dil gelişimini destekleyen sohbet, tekerleme, bilmece, şiir, parmak oyunları, hikaye gibi eğlenceli ve eğitici aktiviteleri içeren zamandır
 
Sanat Etkinliği :
Play grubumuzda sanat etkinliğinde; küçük motor becerilerini geliştirici yoğurma maddeleri, boyama çalışmaları (pastel boya, sulu boya, parmak boyası) kağıt işeri  (yırtma, yapıştırma, buruşturma) gelişimleri doğrultusunda ileriki aylarda eğitmen kontrollü makas çalışmaları yapılmaktadır.
 
Oyun: Çocukların yaşlarına uygun egzersiz ve müzikli oyun spor sevgisini geliştirir. Güç, dayanıklılık esneklik ve vücut koordinasyonu sağlanır. Müzikle birlikte yapılan hareketler çocukların dikkat, konsantrasyon, fiziksel kabiliyet, esneklik ve kendilerine olan güveni arttırmayı hedeflemektedir.
    Serbest oyunlar ilk alıştırma döneminde sınıftaki ilgi köşelerinde veya bahçede öğretmen eşliğinde oynanır.Çocukların yaş seviyelerine göre de hareketli ve sakin oyunlar da oynanmaktadır.(  Tavşan kaç, kurt baba, kırmızı balık vs.)
 
Drama-Müzik: Müzik çocuğa aktif bir biçimde dinlenmeyi ve duymayı öğretir. Müzik aletleriyle ritim, vuruş, tempo, melodi gibi müziğin temel kavramlarını öğrenir.Farklı müziklerle şarkı söylemek dans etmek, çocukların    fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel becerilerini geliştirir. Drama yoluyla çocuklarımız konuşma yeteneklerini geliştirir. Sosyal becerilerini artırır.     
   Play grupta çocuklarımızla konulara uygun şarkılar söylenmekte, müzik dinletisi yapılmakta, müzik eşliğinde çeşitli  hayali drama, yaratıcı drama,konulu drama, hikaye dramatizasyonları  yapılmaktadır.
 
 
 

Seyhananaokulu.com Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım :